کاغذ کرافت چیست

کاغذ کرافت چیست

کاغذ کرافت چیست ؟

کاغذ کرافت چیست ؟ این کاغذ بسیار محکم است و مقاومت بالایی در برابر پارگی دارد. از کرافت برای تولید پاکت های بسته بندی، کارهای هنری و … استفاده میشود.

کاغذ کرافت چیست

آشنایی با مزایا و ویژگی های کاغذ کرافت

کاغذ کرافت چیست؟ کرافت اختراع فردی آلمانی به نام دال است. از این رو نام آن نیز به آلمانی کرافت گذاشته شده است که به معنای قوی می باشد. نام این کاغذ به خوبی گویای ویژگی های منحصر به فرد آن است. از این کاغذ برای مصارف گوناگونی استفاده می شود که عبارتند از: تولید کاغذهای خاص بسته بندی  مانند مواد غذایی، پوشاک، انواع پاکت های فانتزی و کادویی، انواع بروشورها و … یکی از ویژگی های اصلی کرافت این است که دوستدار طبیعت است. کاغذ های کرافت یادآور خاطرات نوستالژیک است از این رو برای بسیاری از افراد بسیار جذاب است.

آَشنایی با کاغذهای کرافت

کرافت معمولا به رنگ نخودی، قهوه ای و قهوه ای روشن ساخته می شود. برخی از افراد کاغذ مورد نظر خود را به صورت کاغذ کرافت رنگی یا سفید هم به شرکت های تولید کننده سفارش می دهند.کرافت از خمیرکاغذ  چوب بامبو و درخت گردو تولید می شود. یک تفاوت عمده فرآیند تولید کاغذهای کرافت با سایر کاغذها این است که در تولید آن از ماده ی لیگنین استفاده نمی شود. از این رو کاغذهای ضخیم و قوی هستند. برخی از ویژگی های کاغذهای کرافت عبارتند از: ارزان قیمت، جذب و انعطاف پذیری بالا، متنوع، قابلیت کشسانی بالا، بدون پارگی، بسیار مقاوم و … کاغذ های کرافت در گرماژ مختلفی تولید می شوند. هر چقدر میزان گرماژ کاغذ بیشتر باشد به همان نسبت میزان قدرت و ضخامت آن نیز افزایش پیدا می کند. هرکدام از گرماژهای کاغذهای کرافت برای مصارف خاصی استفاده می شوند. به عنوان مثال کاغذهایی با گرماژ ۷۰ تا ۱۴۰ برای تولید ساک های دستی، جعبه های فانتزی و … کاربرد دارند.

ابعاد و انواع کاغذ کرافت

کاغذهای کرافت در ابعاد مختلفی تولید می شوند.

کاغذ کرافت ۷۰ در ۱۰۰

کاغذ کرافت ۷۰ در ۱۰۰ و ۹۰ در ۶۰ ، ابعاد معمول برش کاغذ کرافت کیلویی می باشند. انواع کاغذ های کرافت عبارتند از:

 •      کرافت روکش نشده: رویه ی این نوع از کاغذ کاهی با خاک رس و دی اکسید تیتانیوم پوشش داده شده است. این کاغذ مقاومت بالایی در برابر پارگی دارد از این رو به عنوان کاغذ بسته بندی از آن استفاده می شود.
 •     کرافت سفید شده: این کاغذ سازگار با محیط زیست می باشد ولی نمی توان از آن برای بسته بندی استفاده کرد. کرافت به خوبی جوهر را حفظ می کند. از این رو برای نقاشی روی کاغذ کرافت و کارهای گرافیکی مناسب می باشد.
 •     کاغذ کرافت بازیافتی: این کاغذها بسیار ارزان قیمت هستند. استحکام بالایی دارند و از آن در صنایع حمل و نقل استفاده می شود.

کاغذهای کرافت ساخت کشورهای مختلف هستند

ساخت کاغذهای کرافت

 •     کاغذ هندی: به علت نازک بودن کاغذ کرافت هندی از آن در خیاطی و بسته بندی میوه ها و سبزیجات استفاده می شود.
 •     کاغذ اوکراینی: این کاغذ کرافت نیز کدر است و برای بسته بندی توسط باغداران استفاده می شود.
 •     کاغذ کرافت از نوع ایرانی: کاغذهای ایرانی کیفیت بسیار بالایی دارند. این کاغذها به صورت رول و شیت عرضه می شوند. کاغذهای ایرانی در انواع مختلفی اعم از پارس، تبریز و … وجود دارد.
 •     کاغذ کرافت سوئدی: از این کاغذها فقط برای چاپ کارت ویزیت استفاده می شود. این کاغذ نسبت به انواع ایرانی آن رنگ شاداب تری دارد. از سوی دیگر کاغذهای سوئدی بسیار محکم هستند.

آشنایی با کاغذ کرافت معمولی، رنگی و سیاه

در پاسخ به سوال کاغذ کرافت چیست باید گفت کاغذ کرافت معمولی خالص ترین نوع کرافت می باشد. کاغذهای معمولی بسیار ارزان قیمت هستند و از آن ها برای بسته بندی محصولات  در تیراژ بالا استفاده می شود. کاغذهای کرافت سیاه نیز تمام ویژگی های کاغذهای کرافت سفید را دارند. از کاغذهای سیاه نمی توان برای بسته بندی محصولات غذایی استفاده کرد. این کاغذها برای ساخت پاکت ها و جعبه های هنری کاربرد دارند. کاغذهای کرافت رنگی بیشتر برای در پروژه های گرافیکی و هنری استفاده می شوند. به تازگی بسیاری از کارفرمایان برای تهیه ی بروشورهای و کاتالوگ های تبلیغاتی خود کاغذهای کرافت رنگی را انتخاب می کنند. این انتخاب هوشمندانه موجب جذاب تر و ارزان تر شدن تبلیغات می شود.

کرافت قهوه ای و سفید

.موادی که برای ساخت کاغذ کرافت قهوه ای و سفید استفاده می شود یکسان هستند. تنها تفاوت این دو کاغذ در مرحله پایانی فراوری آن می باشد. در مرحله ی پایانی کاغذهای کرافت سفید روکش می شوند. کاغذهای کرافت سفید معمولا از استحکام بالاتری برخوردار هستند. این کاغذها عملکرد بهتری در رابطه با نفوذ روغن و خون دارند از این رو برای بسته بندی گوشت بسیار مناسب هستند. کاغذ کرافت سفید موفق به دریافت استانداردهای بین المللی برای بسته بندی مواد غذایی مرطوب شده است. کاغذ کرافت قهوه ای نیز برای بسته بندی مواد خشک مناسب است.

نکاتی در رابطه با خرید کاغذ کرافت

همان طور که می دانید کاغذ کرافت انواع مختلفی دارد و هر یک از آنها برای کاربری خاصی استفاده می شوند.

خرید کاغذ کرافت

از این رو کرافت یا گراف مد نظر خود را می توانید بر اساس میزان گرماژ و زبری آن انتخاب کنید. برخی از نکات مهم در انتخاب کرافت عبارتند از:

 •     قیمت کاغذ کرافت: قیمت این کاغذ براساس گرماژ، مواد اولیه و … متغیر می باشد. و به علت تحریم ها نوسان زیادی دارد.
 •     کاغذ کرافت طرح دار: از کاغذهای طرح دار کرافت معمولا برای بسته بندی های فانتزی استفاده می شوند. برای خرید کرافت بهتر است به مرکز فروش کاغذ کرافت در تهران مراجعه کنید.

مزایای کاغذهای کرافت چیست؟

 •     استحکام کاغذ کرافت: کرافت مقاومت بالایی دارد و می تواند فشارهای زیاد را به خوبی تحمل کند.
 •     ضد لغزش: از این کاغذ می توان برای پوشش وسایل شکستنی داخل جعبه استفاده کرد. زیرا مانع از ساییدگی ظروف می شود.
 •     بهداشتی: همان طور که گفته شد کرافت از خمیر کاغذ ساخته شده است. از این رو می توان از آن در صنایع پزشکی و داروسازی استفاده کرد.
 •     پوشش دهی: در کف خانه ها نیز از مقوا و کاغذهای کرافت برای بازسازی استفاده می شود. روش کار به این صورت است که با قرار دادن کاغذها بر روی پارکت ها از آسیب دیدگی پارکت ها جلوگیری می شود.
 •     خاصیت ضدآب: برخی از افراد تصور می کنند چون کاغذ از چوب ساخته شده است باید تمام ویژگی های آن را داشته باشد. اما این فکر کاملا اشتباه است. درختان نیز مقداری آب درون خود حفظ می کنند. از این رو هیچ کاغذی کاملا ضد آب نیست. با اضافه کردن موادی به کاغذ کرافت می توان تا حدودی آن را ضد آب کرد.
 • کاغذ کرافت بسته بندی