کاغذ الکترونیکی

کاغذ الکترونیکی

کاغذ الکترونیکی یا e-paper از سال ۲۰۱۲ وارد بازار شد. این کاغذ از یک صفحه سفید و یک قلم تشکیل شده است و دارای حافظه جانبی می باشد.

حتی سیستم عامل اندروید را می توانید بر روی آن نصب کنید. برخلاف ال سی دی ها که نور زیادی از خود منتشر میکنند این صفحات یک نور ثابت مانند کاغذ را انعکاس می دهند تا یک کاغذ معمولی را شبیه سازی کنند. نکته مهم این است که با گرمایش زمین این وسایل می توانند به حل این مشکل کمک زیادی کنند. صنعت کاغذ سازی یکی از عوامل گرمایش زمین است . این صنعت در حال حاضر سومین مصرف کننده انرژی در دنیاست. انتظار می رود به ادامه این روند در آینده ۵۰ درصد صنعت چوب بری به صنعت کاغذ اختصاص یابد. تولید کننده های کاغذ الکترونیکی در این مقاله می خواهیم به تولید کننده های کاغذ الکترونیکی اشاره کنیم. شرکت remarkable  این شرکت یکی از شرکت های تولید کننده کاغذهای e-paper می باشد. با همکاری شرکت سونی تولیدات آن بسیار با کیفیت می باشند.

شرکت Onyx

این شرکت نیز در تولید کاغذ های e-paper فعال می باشد. در سال ۲۰۲۰، Onyx اولین تبلت اندرویدی کاغذ الکترونیکی ۱۳٫۳ اینچی با نور جلو، Boox Max Lumi را عرضه کرد. در پایان همان سال، Bigme اولین تبلت اندرویدی کاغذ الکترونیکی رنگی ۱۰٫۳ اینچی را با نام Bigme B1 Pro منتشر کرد. این همچنین اولین تبلت کاغذی الکترونیکی بزرگی بود که از داده های سلولی ۴g پشتیبانی می کرد.

شرکتهای دیگر

چندین شرکت به طور همزمان در حال توسعه کاغذ و جوهر الکترونیکی هستند. در حالی که فن آوری های مورد استفاده توسط هر شرکت بسیاری از ویژگی های یکسان را ارائه می دهند، هر یک دارای مزایای فن آوری متمایز خود هستند. تمام فناوری های کاغذ الکترونیکی با چالش های کلی زیر روبرو هستند:

روشی برای کپسوله کردن
یک جوهر یا ماده فعال برای پر کردن کپسولاسیون
الکترونیک برای فعال کردن جوهر
جوهر الکترونیکی را می توان روی مواد انعطاف پذیر یا سفت اعمال کرد. برای نمایشگرهای منعطف، پایه نیاز به یک ماده نازک و انعطاف پذیر دارد که به اندازه کافی سخت باشد تا در برابر سایش قابل توجه مقاومت کند، مانند پلاستیک بسیار نازک. روشی که جوهرها چگونه محصور می شوند و سپس روی بستر اعمال می شوند، چیزی است که هر شرکت را از سایرین متمایز می کند. این فرآیندها پیچیده هستند و اسرار صنعت به دقت محافظت می شوند. با این وجود، ساخت کاغذ الکترونیکی پیچیدگی و هزینه کمتری نسبت به LCD دارد.

لیبل قیمت

از دیگر کاربردهای این کاغذهای الکترونیکی لیبل قیمت می باشد که می توان آن را در فروشگاه ها بکار برد. قیمتها یا با امواج رادیویی یا از طریق ایفرارد آپدیت می شوند.

نشانگر های ایستگاه اتوبوس

نمایشگرهای کاغذ الکترونیکی در ایستگاه های اتوبوس یا تراموا را می توان از راه دور به روز کرد. در مقایسه با نمایشگرهای LED یا کریستال مایع (LCD)، انرژی کمتری مصرف می‌کنند و متن یا گرافیک در هنگام قطع برق قابل مشاهده است. در مقایسه با LCD ها، در زیر نور کامل آفتاب نیز به خوبی قابل مشاهده است.

قیمت کاغذ الکترونیکی

قیمت کاغذ الکترونیکی در حال حاظر در ایران از ۱۴ تا ۱۶ میلیون تومان شروع می شود. البته بسته به اندازه صفحه نمایش و امکانات آن این قیمت متفاومت می باشد. البته توجه داشته باشید که بعضی کاغذ الکترونیکی را باقیمتهای ۵۰۰ هزار تومن بفروش می رسانند که قطعا از کاغذهای الکترونیکی  اصل فاصله دارد. کاغذ و مقوای طرفه در حال حاظر فروَشنده کاغذ کرافت و کاغذ کاهی  و رول حرارتی می باشد. 

ن

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *