کاغذ چیست

کاغذ چیست

کاغذ چیست ؟ در این نقاله قصد داریم در مورد انواع کاغذ بحث کنیم.

کاغذ یک ماده ورقه نازک است که با پردازش مکانیکی یا شیمیایی الیاف سلولزی حاصل از چوب، کهنه‌ها، علف‌ها یا دیگر منابع گیاهی موجود در آب تولید می‌شود و آب را از طریق شبکه‌های ریز تخلیه می‌کند و باعث می‌شود الیاف به طور یکنواخت روی سطح توزیع شود و به دنبال آن فشار داده و خشک شود. اگرچه کاغذ در ابتدا در ورق های تکی با دست ساخته می شد، اما امروزه تقریباً همه آن بر روی ماشین های بزرگ ساخته می شود – برخی از آنها قرقره هایی به عرض ۱۰ متر می سازند که با سرعت ۲۰۰۰ متر در دقیقه و حداکثر ۶۰۰۰۰۰ تن در سال کار می کنند. این یک ماده همه کاره با کاربردهای بسیاری است، از جمله چاپ، نقاشی، گرافیک، علامت گذاری، طراحی، بسته بندی، تزئین، نوشتن و تمیز کردن. همچنین ممکن است به عنوان کاغذ فیلتر، کاغذ دیواری، کاغذ پایانی کتاب، کاغذ محافظ، میز کار چند لایه، دستمال توالت، یا کاغذ ارز و کاغذ امنیتی یا در تعدادی از فرآیندهای صنعتی و ساختمانی استفاده شود.

فرایند ساخت کاغذ 

فرآیند ساخت کاغذ در آسیای شرقی، احتمالاً چین، حداقل در اوایل سال ۱۰۵ پس از میلاد، توسط خواجه دربار هان، کای لون، توسعه یافت، اگرچه اولین قطعات باستان شناسی کاغذ از قرن دوم پیش از میلاد در چین نشات گرفته است.صنعت مدرن خمیر و کاغذ جهانی است و چین پیشتاز تولید آن است و ایالات متحده پس از آن.

کاغذ چیست ؟ تاریخ ساخت

کاغذ چیست ؟ درباره این مطلب میخواهیم به تاریخ ساخت آن اشاره کنیم. قدیمی ترین قطعات باستان شناسی شناخته شده از پیش ساز فوری کاغذ مدرن به قرن دوم قبل از میلاد در چین مربوط می شود. فرآیند ساخت کاغذ خمیر به کای لون، خواجه دربار هان در قرن دوم میلادی نسبت داده می شود.

گفته می شود که دانش کاغذسازی پس از جنگ تالاس در سال ۷۵۱ پس از اسارت دو کاغذساز چینی به جهان اسلام منتقل شد. اگرچه صحت این داستان نامشخص است، اما به زودی کاغذسازی در سمرقند آغاز شد. در قرن سیزدهم، دانش و استفاده از کاغذ از خاورمیانه به اروپای قرون وسطی گسترش یافت، جایی که اولین کارخانه های کاغذسازی با نیروی آب ساخته شدند. از آنجا که کاغذ از طریق شهر بغداد به غرب وارد شد، ابتدا آن را بگداتیکو نامیدند. در قرن نوزدهم، صنعتی شدن به میزان زیادی هزینه تولید کاغذ را کاهش داد. در سال ۱۸۴۴، چارلز فنرتی، مخترع کانادایی و فردریش گوتلوب کلر، مخترع آلمانی، به طور مستقل فرآیندهایی را برای خمیر الیاف چوب توسعه دادند.

ضخامت 

ضخامت کاغذ اغلب با کولیس اندازه گیری می شود که معمولاً در ایالات متحده بر حسب هزارم اینچ و در بقیه نقاط جهان بر حسب میکرومتر (میکرو متر) داده می شود. کاغذ ممکن است بین ۰٫۰۷ و ۰٫۱۸ میلی متر (۰٫۰۰۲۸ و ۰٫۰۰۷۱ اینچ) ضخامت داشته باشد.

کاغذ اغلب با وزن مشخص می شود. در ایالات متحده، وزن وزن یک ریم (بسته‌ای ۵۰۰ ورقی) با «اندازه‌های اصلی» متفاوت است، قبل از اینکه کاغذ به اندازه‌ای که به مشتریان نهایی فروخته می‌شود، بریده شود. به عنوان مثال، یک کاغذ ۲۰ پوندی، ۸٫۵ اینچ × ۱۱ اینچ (۲۱۶ میلی‌متر × ۲۷۹ میلی‌متر) وزنی معادل ۵ پوند دارد، زیرا از ورق‌های بزرگ‌تر به چهار تکه بریده شده است. در ایالات متحده، کاغذ چاپ معمولاً ۲۰ پوند، ۲۴ پوند، ۲۸ پوند یا حداکثر ۳۲ پوند است. سهام پوششی معمولاً ۶۸ پوند است و ۱۱۰ پوند یا بیشتر سهام کارت محسوب می شود.

در اروپا و سایر مناطق که از سیستم اندازه‌گیری کاغذ ISO 216 استفاده می‌کنند، وزن بر حسب گرم بر متر مربع (g/m2 یا معمولا gsm) کاغذ بیان می‌شود. کاغذ چاپ معمولا بین ۶۰ تا ۱۲۰ گرم در متر مربع است. هر چیزی سنگین تر از ۱۶۰ گرم در متر مربع کارت محسوب می شود. بنابراین وزن یک ریم به ابعاد کاغذ و ضخامت آن بستگی دارد.

انواع

انواع کاغذ عبارتند از کاغذ کرافت ، کاغذ کاهی ، کاغذ مومی ، کاغذ تحریر ، کاغذ سولفات ، کاغذ پوستی 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *